wtorek, 21 lutego 2017

Tiller Carl Frode "Osaczenie"


Istny majstersztyk. Jestem zachwycona głębią przekazu. To jedna z najlepszych książek, jakie czytałam od lat. To podobno także pierwsza norweska powieść, która została wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką.

Autor wspaniale i szczerze zobrazował ludzką codzienność. Potrafi ona sprawić radość, jak i nas boleć. Tiller w genialny sposób nakreśla nam ludzkie myśli, tęsknoty, samotność, ba, całe nasze życie. Każdy z bohaterów jest inny i pragnie czegoś innego, każdy jest na swój "zawirowany" sposób nieszczęśliwy.

Rozsmakowałam się w jego słowach, dawno nie czytałam niczego tak dobrego. Nikt tak jak Tiller, nie trafił w mój literacki gust. Nie mogę się doczekać przeczytania innych jego dzieł. "Osaczenie" sprawiło, że zakochałam się w jego twórczości. Bije ono na głowę większość książek które przeczytałam i nawet zastanawiam się czy nie wszystkie z nich...

Książka znajduje się w naszej bibliotece.
Tiller, czyli anty-Knausgård... Epos o współczesnej Norwegii, thriller psychologiczny, sztuka kameralna. Powieści Carla Frode Tillera nie da się zamknąć w jednej formule. Wielokrotnie nagradzane dzieło doczekało się wreszcie polskiego przekładu. Czytelnicy Knausgårda, Lunde i Christensena będą zachwyceni.

Lipiec, 2006 rok. Do szpitala psychiatrycznego w Trondheim trafia pacjent, który stracił pamięć. W prasie pojawia się ogłoszenie – bliscy i znajomi młodego człowieka proszeni są o kontakt, aby pomogli mu odzyskać tożsamość. Odpowiadają trzy osoby − dwójka przyjaciół z liceum: Jon, wrażliwy i niespełniony muzyk, przeżywająca małżeński kryzys Silje oraz ojczym pacjenta, Arvid – były pastor, borykający się z problemem utraty wiary i nieuleczalną chorobą. W listach do Davida opowiadają jego i swoją historię – wkraczania w dorosłość, pierwszych seksualnych doświadczeń, rodzinnych tajemnic, zawikłanych relacji, porzuconych marzeń, winy, przemocy i miłości. Te opowieści, na ogół zgodne, a jeszcze częściej zaprzeczające sobie, budują obraz przygnębiającej egzystencji w prowincjonalnym norweskim miasteczku, pełnej frustracji, nudy i samotności, a wyłaniający się z nich portret Davida staje się coraz bardziej zagadkowy i niejednoznaczny.

Osaczenie, pierwszy tom trylogii Tillera, jest pierwszą norweską powieścią wyróżnioną Europejską Nagrodą Literacką. Książka została też uhonorowana Nagrodą Bragego, Nagrodą Krytyków oraz nominacją do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Prawa do wydania zakupiły wydawnictwa z 18 krajów.

"To anty-Knausgård. W miejscu heroicznego solipsyzmu Knausgårda mamy tu do czynienia z chórem głosów, który tworzy pryzmatyczny i złożony obraz tożsamości bohatera".
„The Independent”

"Drąży ludzką naturę z wielkim wyczuciem, bolesną szczerością i za pomocą precyzyjnej prozy. Rzadki talent".
Jo Nesbo

"Wszystko wskazuje na to, że Carl Frode Tiller jest w trakcie tworzenia epokowego dzieła literatury norweskiej".
„Dagsavisen”
Literatura: norweska
tytuł oryginału: Innsirkling
data wydania: 15 września 2016
ISBN: 9788308062005
liczba stron: 368
język: polski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny strony Biblioteki Publicznej w Mścicach.
Zachęcam do częstych wypożyczeń :)